Pulpogel / 2,4g

Skuteczne i bezpieczne leczenie zębów mlecznych!

Żel z siarczanem żelaza do amputacji przyżyciowej miazgi w zębach mlecznych i tamowania krwawienia.

  • Producent:

    Chema
  • Dostępność: Jest Jest

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 38,00 zł brutto
  • Cena netto: 38,89 zł 42,00 zł
  • szt.
Zastosowanie

Preparat na bazie siarczanu żelaza ma zastosowanie w zabiegach pulpotomii do przyżyciowej amputacji miazgi w zębach mlecznych.

Preparat stosuje się też do tamowania drobnych krwawień powstałych podczas zabiegów stomatologicznych. 

Opis działania

Żel wykazuje działanie hemostatyczne: w kontakcie z krwią tworzy kompleksy białkowo- siarczanowe zamykające ujścia naczyń krwionośnych. Jego zaletą jest szybka i łatwa aplikacja: preparat wciera się w kikuty miazgi. Następnie, w przypadku amputacji przyżyciowej miazgi, po usunięciu żelu z komory (strumień powietrzno-wodny) nakłada się tlenek cynku z eugenolem i zakłada wypełnienie ostateczne.

 

Preparat może być stosowany jako środek hamujący krwawienie z naczyń włosowatych jamy ustnej podczas zabiegów stomatologicznych. Silnie wcierany żel w krwawiącą tkankę tworzy czopy skoagulowanej krwi w ujściach naczyń włosowatych. Przez wcieranie żelu ucina się również część skrzepu wystającą ponad brzeg naczynia, tworząc korek trwale je zamykający. Tkanki oczyszcza się mocnym strumieniem sprayu powietrzno-wodnego, co pozwala na usunięcie skrzepów, pozostałego żelu i sprawdzenie skuteczności zatamowania krwawienia.

Dostępne opakowanie

strzykawka zamknięta koreczkiem, zawierająca 2,4 g wyrobu w postaci żelu.

 

Sposób postępowania

  • Zdjąć koreczek ze strzykawki, po czym cofnąć nieznacznie tłok. Na miejsce koreczka nakręcić wymienną jednorazową końcówkę (tępo zakończoną igłę, najlepiej z pędzelkiem lub szczoteczką). Sprawdzić równomierność wypływu żelu.
  • Po ściągnięciu jednorazowej końcówki należy cofnąć nieznacznie tłok strzykawki, aby usunąć żel z końcówki strzykawki. Zamknąć strzykawkę koreczkiem.

 

Amputacja przyżyciowa miazgi:

1. Wcierać żel w krwawiące kikuty miazgi. Po pojawieniu się nadmiernej ilości ciemnego skrzepu należy skierować na to miejsce strumień wody i odessać. W celu uzyskania optymalnego efektu użyć do wcierania aplikatora zakończonego pędzelkiem, np. dental infusor.

2. Po ustąpieniu krwawienia oczyścić tkanki strumieniem sprayu powietrzno-wodnego. Dokładnie usunąć cały żel wraz z powstałym skrzepem.

3. Czas kontaktu wyrobu Pulpogel powinien wynosić ok. 15 s.

4. Jeśli mimo zastosowania preparatu krwawienie utrzymuje się można powtórzyć procedurę.

5. Krwawienie z kikutów miazgi, mimo zastosowania żelu może świadczyć o stanie zapalnym miazgi korzeniowej, więc należy zmienić metodę leczenia. 

6. Po wypłukaniu wyrobu Pulpogel z komory zęba należy ją osuszyć, a  następnie założyć na amputowaną miazgę i dno komory warstwę cementu tlenkowo-cynkowo-eugenolowego i założyć wypełnienie ostateczne.

 

Tamowanie krwawienia:

1. Wcierać żel w krwawiące tkanki przez ok. 15 s, aby zatrzymać krwawienie. Po pojawieniu się nadmiernej ilości ciemnego skrzepu należy skierować na to miejsce strumień wody
i odessać.

2. Po ustąpieniu krwawienia (gdy nie powstaje już nowy skrzep) oczyścić tkanki strumieniem sprayu powietrzno-wodnego. Nieusunięty siarczan żelaza może przejściowo przebarwić tkanki zęba
i zaburzyć wiązanie niektórych mas silikonowych.

3. W razie dalszego krwawienia czynności te należy powtórzyć.

4. Zalecany czas kontaktu preparatu Pulpogel to ok. 15 s. Można go wydłużyć do 3 min. 
W przypadku prawidłowo zastosowanego preparatu efekt występuje po kilkunastu – kilkudziesięciu sekundach wcierania.