Kątnice

W żadnym gabinecie dentystycznym nie może zabraknąć końcówek stomatologicznych. To właśnie dzięki nim możliwe jest leczenie ubytków i wykonywanie dodatkowych prac z zakresu endodoncji, protetyki czy ortodoncji. Spośród tych narzędzi mocno wyróżniają się kątnice, a dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu i dostępności w kilku rodzajach stają się one podstawowym elementem codziennej pracy stomatologa.

Kątnice stomatologiczne – niezbędne w każdym gabinecie stomatologicznym

Kątnice stomatologiczne są narzędziami o bardzo szerokim zastosowaniu. Ich praca opiera się na mikrosilniku, są więc zasilane podobnie jak prostnice. Znacząco jednak różnią się swoim kształtem, który jest delikatnie wygięty. Dzięki temu możliwa jest w pełni ergonomiczna praca, która nie powoduje zmęczenia ręki u lekarza. Dodatkowo taki kształt doskonale sprawdza się w docieraniu do różnych zakamarków w jamie ustnej i pozwala na precyzyjną i w pełni dokładną pracę.

Kątnica stomatologiczna jest wykorzystywana przez specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. Do jej podstawowych zadań należą: polerowanie i szlifowanie szkliwa, obróbka kanału zębowego, usuwanie próchnicy i przygotowywanie zęba do założenia ubytku. Poza stomatologią zachowawczą kątnice mają swoje miejsca także w gabinetach ortodontów i protetyków. Tym specjalistom polecane są przede wszystkim modele z mniejszą główką, która pozwala na precyzyjną pracę i docieranie do nawet najtrudniej dostępnych przestrzeni.

Wybierając kątnice stomatologiczne, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one oświetlenie LED. Doskonale sprawdza się ono do dodatkowe podświetlenia pola zabiegowego. Istotne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru tego narzędzia, aby trzymanie go było nie było dla lekarza męczące, a tym samym jego praca była w pełni komfortowa. Pomóc może w tym także antypoślizgowa rękojeść.

Na jakie rodzaje kątnic stomatologicznych możesz się zdecydować?

Kątnice dostępne są w kilku rodzajach, a różnica między nimi opiera się na odmiennej maksymalnej prędkości działania – od 2700 do 200 tysięcy obrotów na minutę. Niektóre z nich są wyposażone w opcję przyspieszenia, inne nie. Informację o liczbie obrotów na minutę niesie kolorowe oznaczenie znajdujące się na rączce. Wyróżniamy:

  • kątnice z niebieskimi paskami – to podstawowe kątnice nazywane także zwykłymi, gdyż plasują się między tymi z czerwonymi i zielonymi paskami; ich maksymalna prędkość pracy to 40 tysięcy obrotów na minutę;
  • kątnice z czerwonymi paskami – wyróżniają się możliwością przyspieszenia pracy nawet do 200 tysięcy obrotów na minutę; nie uszkadzają miazgi zęba i pozwalają na komfortową pracę bokiem;
  • kątnice z zielonymi paskami – określane także mianem kątnic zwalniających, doskonale sprawdzają się do polerowania wypełnień i nadawania im ostatecznego kształtu, swoje zastosowanie mają również w chirurgii stomatologicznej, endodoncji oraz implantologii.

Postaw na sprawdzone kątnice od najlepszych marek

Proponujemy kątnice stomatologiczne przystosowane do pracy z różnymi rodzajami wierteł. Czekają na Ciebie narzędzia z tej kategorii od cieszących się uznaniem w branży producentów, m.in. NSK, Kavo, Sirona Dental Systems czy W&H. Wybierz idealne dla siebie już teraz!